Analiza walki wieczoru KSW 53 Mateusz Gamrot vs Norman Parke 3!!

Zapraszam na szczegółową analizę oraz typowanie walki wieczoru fenomenalnie zapowiadającej się gali KSW 53 Mateusz Gamrot vs Norman Parke 3!

W walce wieczoru jutrzejszej gali KSW 53 naprzeciw siebie w oktagonie po raz trzeci spotkają się mistrz KSW Mateusz Gamrot oraz tymczasowy mistrz wagi lekkiej Norman Parke. Panowie dwukrotnie walczyli ze sobą. Podczas KSW 39 lepszym zawodnikiem okazał się Mateusz pokonując Irlandczyka przez decyzję. Podczas drugiego starcia nie obyło się bez kontrowersji i walka zakończyła się wynikiem No Contest. Jutro obaj rozstrzygną raz na zawsze który z nich jest lepszy. Przyjrzyjmy się oby zawodnikom:

Norman „Stormin” Parke(28-6)

Irlandczyk to niezwykle doświadczony zawodnik. Walczył dla największych organizacji na świecie. W swoich walkach pokazał, że jest nie tylko wszechstronnym, ale także twardym i przebiegłym zawodnikiem. Walczący z odwrotnej pozycji „Stormin” to niezwykle niewygodny zawodnik. Jego styl walki może nie jest najprzyjemniejszy dla oka, lecz jest szalenie skuteczny. W stójce bazuje na ciosach prostych, sierpowych oraz hakach w tułów. Dzięki świetnej kondycji wywiera nieustanną presję na rywalach. Nie boi się wchodzić w otwarte wymiany dzięki niezwykle odpornej szczęce(nigdy nie został znokautowany). W swoich atakach w stójce jest bardzo wyrachowany, nieustannie wywiera presje niekiedy przepłacając to zbieraniem dużej ilości ciosów najczęściej na podwójną gardę z której często korzysta. Rzadko atakuje szarżami, przeważnie są to ataki składające się z 2-3 ciosów. Nie stroni także od ataków z kontry bardzo mocnym lewym sierpowym.

Praca kickboxerska u Irlandczyka wygląda także solidnie. Najczęściej ze względu na odwrotną pozycje korzysta z middle kicków pod prawy łokieć(walka z Łukaszem Chlewickim). Poza middle kickami często zaprzęga do pracy frontalne kopnięcia i lowkicki. Dzięki swojej sile bardzo dobrze odnajduję się w klinczu oraz w walce w półdystansie. Często korzysta z łokci i kolan.

Grapling „Stromina” jest naprawdę świetny. Jego ogromnym atutem jest świetna obrona przed obaleniami, która stoi u niego na światowym poziomie. Pokazał ją m.in w pierwszej walce z Mateuszem Gamrotem, czy podczas występów w UFC. Zapasy ofensywne również są u niego na bardzo wysokim poziomie co pokazał w swoich ostatnich walkach obalając m.in takich zawodników jak Borys Mańkowski. W samym parterze również odnajduję się bardzo dobrze w końcu posiada on aż 12 zwycięstw właśnie przez poddania, chociaż w ostatnim czasie bardziej nastawia się na „ground and pound” oraz na trzymaniu pozycji rzadko kiedy ryzykując próby poddań.

Exclusive: Norman Parke Reacts To KSW 40 'No Contest' Controversy ...

Mateusz „Gamer” Gamrot(15-0)

Mateusz to bardzo wyrachowany oraz świetnie łączący płaszczyzny MMA fighter. Nie jest to może zawodnik obdarzony nokautującym ciosem, lecz jest bardzo techniczny w stójce i często miesza pozycje. Dodając do tego bardzo dobrą pracę na nogach stwarza on niemałe zagrożenie dla rywali nawet w płaszczyźnie stójkowej.  Rzadko jest stroną wywierającą presję. Zazwyczaj krąży wokół swojego rywala i dzięki szybkiej pracy na nogach doskakuje do przeciwników zadając im kilka celnych ciosów. Jego boks opiera się w głównej mierze na ciosach prostych. Nie atakuje długimi kombinacjami. Jego ataki to zazwyczaj krótkie doskoki składające się zazwyczaj z 2-3 ciosów.

Mateusz nie jest wirtuozem technik nożnych, lecz także w tej płaszczyźnie potrafi zaskakiwać. W jego arsenale znajdziemy kopnięcie na każdej wysokości począwszy od lowkicków kończąc na high kickach, które swoją drogą w pierwszej walce z Normanem bardzo dobrze funkcjonowały. W klinczu( jak na zapaśnika przystało) czuje się świetnie. Bardzo dobrze paraliżuje ręce rywala. Potrafi również zaskoczyć jakimś bardzo mocnym, szybkim łokciem lub kolanem.

Jeśli chodzi o grapling „Gamera” to nie trzeba się tu za wiele rozpisywać. Stoi on na światowym poziomie co pokazał dostając się do finału mistrzostw świata ADCC. Jego zapasy ofensywne jak i defensywne są bardzo mocne.  Próby obaleń są bardzo szybkie i niespodziewane. Mateusz posiada także bardzo dobry balans, który pozwala mu w bardzo ekwilibrystyczny sposób obalać rywali. W samym parterze jest bardzo aktywnym zawodnikiem. Zadaje dużo ciosów( walka z Rodrigo Cavalheiro), świetnie przechodzi pozycje oraz w każdym momencie trwania walki stanowi duże zagrożenie poddaniem ( walka z Grzegorzem Szulakowskim)

KSW 46: Mateusz Gamrot. Chłopak z budowy przejdzie do historii KSW ...

Przebieg walki

Nie jest tajemnicą, że od początku trwania pojedynku to Norman będzie stroną wywierającą presję. Nie wiemy jak przez tą przerwę zmienił się styl walki Mateusza, lecz wydaję mi się, że od początku trwania walki podejmie on walkę w stójce, konsekwentnie rozbijając Irlandczyka. Oczywiście Parke będzie próbował odgryzać się, lecz przynajmniej w pierwszych fazach pojedynku to Polak będzie zawodnikiem szybszym i celniejszym. Być może „Gamer” spróbuje obalenia lecz nie sądzę żeby Irlandczyk nabrał się na klasyczne wejście w nogi i żeby sprowadzić walkę do parteru Mateusz musiał by czymś zaskoczyć Normana.

Nie spodziewam się w tej walce skończenia przed czasem. Polak będzie konsekwentnie rozbijał Irlandczyka, i być może w mistrzowskich rundach spróbuje zmienić płaszczyznę walki, lecz Norman z biegiem czasu będzie się coraz bardziej rozkręcał i podkręcał tempo. Być może nawet wygra którąś z ostatnich rund, lecz to nie wystarczy na zwycięstwo i po pięciorundowej batalij ręka Gamrota powędruje do góry.

Predykcja: Mateusz „Gamer” Gamrot przez decyzję 55% do 45%

 

Dodaj komentarz