suMMAlista #3 – 15 miejsc w Polsce w których mogłaby się odbyć gala KSW

summa – kompendium, dzieło, podręcznik mający być podsumowaniem rozważań autora na dany temat

Taka właśnie jest ta seria artykułów. Bardzo często zdarza mi się prowadzić w swoich myślach monolog, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Niekiedy jednak brakuje mi drugiej osoby, kogoś, kto będzie mógł dowiedzieć się o moich myślach, kogoś z kim będę mógł przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” w danej tematyce. Dlatego postanowiłem podzielić się nimi z Wami, drodzy czytelnicy i stąd też wzięła się suMMAlista.

„Epizody” z cyklu suMMAlisty będą pojawiać się regularnie co jakiś czas, być może raz w miesiącu, być może szybciej, postaram się jednak by pojawiały się cyklicznie i systematycznie. Pomysłów na różne „zestawienia” w świecie MMA mam mnóstwo, dla jednych pewnie mniej, dla drugich może nieco bardziej ciekawe. Oczywiście każdy tekst, każda lista i wszystko co znajdziecie w tych artykułach jest tylko i wyłącznie moim osobistym poglądem w danym temacie i absolutnie nie musicie się z nim zgadzać. Dziękuję że tu zajrzałeś i zapraszam na dzisiejszą suMMAlistę!


Odkąd organizacja KSW zdecydowała się podpisać umowę z platformą Viaplay, intensywność gal wzrosła do dwunastu rocznie. Dzięki temu, szansę na organizację tego typu wydarzenia otrzymały również mniejsze miasta i obiekty w Polsce, na co przykładem mogą być gale w Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Sączu czy Grodzisku Mazowieckim których byliśmy świadkami na przełomie ostatniego roku.

W tym zestawieniu chciałbym przedstawić 15 miejscowości oraz obiektów na mapie Polski, które w przyszłych latach mogłyby ugościć KSW. 

Warto podkreślić, że nie na każdym obiekcie można zrealizować tak dużą galę jak KSW, bowiem niektóre hale nie spełniają odpowiednich wymogów technicznych. W tym zestawieniu nie brałem jednak tego pod uwagę, ponieważ wiedzę czy owa arena nadaje się czy nie, mają jedynie osoby pracujące przy produkcji wydarzenia.

W rankingu biorą udział miejsca, w których polska organizacja jeszcze nie była (*wyjątek stanowi Orlen Arena w Płocku) Celowo nie umieściłem więc tutaj najbardziej pospolitych aren takich jak np. w Gliwicach czy w Łodzi, bo organizowanie gal w tych miejscach to chleb powszedni i niemalże na pewno będą się tam odbywać co najmniej raz do roku. 

Jeśli nie ma tu Twojego miasta lub uważasz, że brakuje jakiejś areny która powinna się tu znaleźć – zgadzam się. Może się tak zdarzyć, gdyż wbrew pozorom miejsc w Polsce do których KSW jeszcze nie dotarło jest dość sporo. Dlatego też daję Wam gwarancję, że w przyszłości pojawi się jeszcze 2 część tej suMMAlisty, zawierającej kolejne kilkanaście miejsc, dla których tutaj nie znalazło się miejsce.

Oprzyj się wygodnie, herbatka w dłoń i zapraszam na suMMAliste numer 3! 

Pozostałe epizody suMMAlisty:

[KLKNIJ TUTAJ]]


1. Hala Widowiskowo-Sportowa, Koszalin, ok. 4 000 miejsc

Druga co do wielkości hala sportowa w województwie zachodniopomorskim, zaraz po szczecińskiej Netto Arenie, gdzie na przełomie ostatnich dwóch lat, mogliśmy już dwukrotnie oglądać galę KSW. Hala w Koszalinie jest dobrą alternatywą nie tylko dla areny w Szczecinie, ale także dla całego Wybrzeża Bałtyckiego, bowiem miasto to leży nieopodal granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a w dodatku odległość w linii prostej z centrum Koszalina do Morza Bałtyckiego wynosi zaledwie 11km. Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie infrastrukturalnie spełnia wszelkie potrzebne kryteria do zorganizowania na niej wydarzeń związanych ze sportami walki, na co dowodem może być chociażby odbyta tam niedawno gala FSC 7: Koszalin, która okazała się być całkiem udaną imprezą. Ponadto, to właśnie w tym miejscu, swoją pierwszą, historyczną galę zorganizowała freakowa federacja FAME, a w przeszłości arenę odwiedziła m.in. również organizacja FEN.

To tylko pokazuje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogły odbywać się tutaj duże eventy sportów walki, w tym także KSW – i najprawdopodobniej prędzej czy później do tego dojdzie, bo jak sam w jednym z wywiadów po ostatniej gali KSW 84 w Gdyni stwierdził dyrektor sportowy Wojsław Rysiewski – właściciele polskiej organizacji dość poważnie myśleli o koszalińskiej arenie w kontekście ostatniej gali, jednak ostatecznie wybór padł na Trójmiasto.


2. Arena Jaskółka, Tarnów, ok. 5 300 miejsc

Tej pozycji najprawdopodobniej nie byłoby w tym rankingu, gdyby nie malutki detal który zdecydował o tym, że ubiegłoroczna gala KSW 75 odbyła się w Nowym Sączu, a nie – jak planowano – w Tarnowie. To właśnie w „Jaskółce” polska organizacja chciała zrobić swoje wydarzenie 14 października 2022 roku, jednak powodem, przez który tak się ostatecznie nie stało, był brak obliczonego maksymalnego udźwigu dachu Areny Jaskółka. Jak sam Wojsław Rysiewski wyznał – gdyby mieli więcej czasu, to zapewne zleciliby konstruktorowi hali wykonanie takiego obliczenia i jeśli wszystko spełniało by odpowiednie wymogi – a na 99% tak by było – to już przed rokiem bylibyśmy świadkami gali KSW w Tarnowie. Niemniej jednak, właściciele organizacji nadal są zainteresowani Tarnowem w kontekście odbycia się tam w przyszłości jakiejś gali, bo przecież Jaskółka to druga co do wielkości arena sportowa w Małopolsce – pierwszego miejsca ustępuje jedynie krakowskiej Tauron Arenie, która jest zarazem największym tego typu obiektem w Polsce. Na co dzień, Arena Jaskółka jest domem dla grających na najwyższych szczeblach zespołów siatkarek Roleski Grupa Azoty Tarnów oraz szczypiornistów Grupa Azoty Unia Tarnów. Niespełna 4-letnia hala nie gościła jeszcze w swoich progach zbyt wielu eventów sportów walki, ale rodzynkiem była bokserska gala KnockOut Boxing Night 13, która miała miejsce we wrześniu 2020 roku.


3. Stegu Arena, Opole, ok. 3 500 miejsc

Popularny „Okrąglak” to jedna z najstarszych hal sportowych w Polsce, bo powstał już w 1968 roku i przeszedł gruntowną modernizację w roku 2017. Na co dzień, swoje domowe mecze rozgrywają tutaj drużyny Gwardia Opole (piłka ręczna) oraz UNI Opole (siatkówka) a pod kopułą hali równie często odbywają się różne koncerty i inne wystąpienia.

Obiekt ten, ma już pewne doświadczenie w organizacji gal sportów walki, gdyż w przeszłości miały tu miejsce wydarzenia spod szyldu takich organizacji jak Lewy Prosty Fight Night czy Opolscy Wojownicy. Również KSW miało już kiedyś w planach ten obiekt – gdy w 2019 roku poinformowano o zakontraktowaniu pochodzącego z Opola Damiana Grabowskiego, błyskawicznie pojawił się też temat zorganizowania gali w tym właśnie miejscu, a podobno sam Martin Lewandowski odwiedził już nawet miasto a także samą arenę, a potencjalna gala planowana była na 2020 lub 2021 rok. Ostatecznie jednak nigdy do tego nie doszło, a ścieżki federacji i Grabowskiego rozeszły się. Teraz, przy takiej ilości gal, Stegu Arena może otrzymać kolejną szansę na organizację pierwszej w historii gali KSW na Opolszczyźnie.


4. Hala pod Dębowcem, Bielsko-Biała, ok. 4 500 miejsc

Usytuowana na samym południu Polski hala w Bielsku-Białej byłaby idealnym miejscem na zorganizowanie gali z dwóch względów: po pierwsze, dzieli ją bardzo mała odległość od granic z Czechami i Słowacją, co na wypadek niepowodzenia organizacji eventu w oddalonej o około 80km. czeskiej Ostrawie, którą KSW ma na celowniku już od dłuższego czasu – to właśnie Bielsko-Biała mogłoby być dobrą alternatywą. Zawodnicy reprezentujący Czechy i Słowację z całą pewnością mogliby liczyć na liczne wsparcie przyjezdnych kibiców, a i w Polsce mamy przecież wielu dobrych fighterów z tego regionu. Po drugie – czy to nie idealne miejsce na wyczekiwany debiut w KSW Rafała Haratyka, którego przyszłość – na ten moment – jest niejasna i kto wie, być może jest to najlepszy moment dla polskiej organizacji, aby mocno zawalczyć o usługi Bielszczanina.

Licząca około 4 500 miejsc na trybunach Hala pod Dębowcem najprawdopodobniej spełnia wszelkie wymogi organizacyjne standardu KSW. Całkiem niedawno, gościła ona przecież dość duże wydarzenia spod sztandaru irlandzkiej organizacji Celtic Gladiator – pierwsze o numerze 24 w 2019 roku, które okazało się na tyle udane, że właściciele 2 lata później postanowili powrócić na Pogórze Śląskie z kolejną edycją swojej gali – Celtic Gladiator 29. 


5. Grupa Azoty Arena, Puławy, ok. 3 300 miejsc

Efektem zrealizowanej w 2021 roku inwestycji jest jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych na Lubelszczyźnie. Arena w Puławach nie tylko zadziwia wyglądem, ale również – jak pokazały chociażby gale STRIFE – okazała się być w pełni funkcjonalna i przystosowana do organizacji tego typu wydarzeń. Zamiłowanie kibiców do sportów walki jest bardzo duże w całym województwie, a w aranżacji całego wydarzenia z pewnością pomogłoby prężnie rozwijające się Stowarzyszenie Sportowe Puławy. Grupa Azoty Arena jest domem dla brązowych medalistów Mistrzostw Polski PGNiG Superligi w piłce ręcznej – zespołu KS Azoty Puławy, dla których był to już 6 brązowy medal w historii.


6. Podpromie, Rzeszów, ok. 7 000 miejsc

Temat potencjalnej gali KSW w Rzeszowie wraca od dłuższego czasu jak bumerang, a koniec końców nadal nie byliśmy jej świadkami. Stolica Podkarpacia ma do zaoferowania jedną z największych hal sportowych w Polsce, mogącą pomieścić wraz z miejscami na płycie około 7 000 osób. Poza wieloma spekulacjami w mediach, na temat organizacji wydarzenia w Rzeszowie wypowiedział się niegdyś jeden z właścicieli KSW – Martin Lewandowski, który w programie „Hejt Park” na Kanale Sportowym powiedział, że wielokrotnie rozmawiał już z prezydentem miasta, który podobno wyraził zainteresowanie, ale z różnych przyczyn do finalnego porozumienia nie doszło, a na galę na Podkarpaciu będziemy musieli jeszcze poczekać. Szansę na to są jednak dosyć duże, bo w tej samej rozmowie, Martin Lewandowski potwierdził, że są szczerze zainteresowani organizacją eventu w tamtym regionie, a kwestią dyskusyjną może być jedynie dokładna lokalizacja, bowiem poza halą Podpromie, w grę wchodzi jeszcze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w oddalonej od Rzeszowa o około 20 kilometrów Jasionce. To jednak Podpromie może na raz pomieścić większą liczbę widzów, a poza tym ma już doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć, głównie za sprawą bokserskich gal takich jak np. KnockOut Boxing Night czy kilku innych, mniejszych wydarzeniach sportów walki.


7. PGE Turów Arena, Zgorzelec, ok. 4 500 miejsc

Położona dosłownie na granicy polsko-niemieckiej hala sportowa w Zgorzelcu, powstała w 2014 roku na potrzeby ówczesnego Mistrza Polski ligi koszykarskiej – drużyny PGE Turów Zgorzelec, która była ich domem przez kolejne 4 lata, do czasu, kiedy w 2018 roku, właściciele ogłosili upadłość i „Czarno-Zieloni” przestali istnieć na koszykarskiej mapie Polski. Po tamtym zespole pozostały nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale również piękna, nowoczesna arena, mogąca być miejscem organizacji wszelakich imprez sportowych i kulturowych. Niewątpliwym plusem tego obiektu jest jego położenie – żeby dostać się do Niemiec, wystarczy przejść przez most łączący Zgorzelec i niemiecki Görlitz, a odległość do granicy z Czechami, to również jakieś 20 kilometrów. Ewentualna gala na PGE Turów Arenie, mogłaby więc przyciągnąć sporą rzeszę niemieckich i czeskich kibiców, a reprezentantów tych państw w KSW nie brakuje. W przeszłości, arena ta była gospodarzem dla kilku gal bokserskich – nawet niedawno, bo w kwietniu bieżącego roku, odbyła się tu gala MB Boxing Night 15.


8. Immobile Łuczniczka, Bydgoszcz, ok. 7 000 miejsc

Aż ciężko uwierzyć w to, że na przestrzeni tylu lat działalności KSW, polska organizacja nie zdecydowała się jeszcze zawitać do bydgoskiej Łuczniczki, którą należy do grona największych hal sportowych w Polsce. W ubiegłym roku, gala KSW 71 odbyła się w Toruniu i cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem, na co dowodem jest fakt, że tamtejsza arena została całkowicie wyprzedana. A skoro był Toruń, to najwyższy czas na Bydgoszcz, zwłaszcza, że to największe miasto w Polsce, w którym nie było jeszcze nigdy organizacji KSW. To również miasto z bogatą historią sportów walki – urodzili się tu chociażby Michał Andryszak, Marcin Wrzosek czy Anita Bekus. W jednej ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego działa również lokalna organizacja Envio Fight Night, która była autorem już 22-óch wydarzeń spod ich sztandaru i zdecydowana większość z nich odbywała się właśnie w Bydgoszczy, jednak nie na opisywanej Łuczniczce, a sąsiadującej z nią dużo mniejszej Sisu Arenie, która pierwotnie miała służyć tylko jako hala rozgrzewkowa dla siatkarzy rozgrywających mecze Mistrzostw Świata w 2014 roku. Poza tymi mistrzostwami, Immobile Łuczniczka gościła w swoich murach jeszcze wiele międzynarodowych, sportowych imprez, jak np. EuroBasket 2009, Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet w 2009 roku czy jedna z wielu gal bokserskich organizacji Wojak Boxing Night, kiedy to legendarny Krzysztof „Diablo” Włodarczyk obronił pas mistrza świata WBC w kategorii junior ciężkiej w walce z Portorykańczykiem Francisco Palaciosem.


9. Amfiteatr MCK, Gorzów Wielkopolski, ok. 4 500 miejsc

Przy tym podpunkcie może pojawić się kilka nieścisłości, albowiem w przypadku gal organizowanych w takich miejscach jak właśnie amifteatry, o tym czy takie przedsięwzięcie jest w ogóle fizycznie możliwe do realizacji, decyduje wiele, drobnych czynników i wiedzę na ten temat, mają zapewne wyłącznie osoby zajmujące się przygotowaniem całej oprawy scenicznej do danego wydarzenia. Mi, jako widzowi, nie mając odpowiednich danych technicznych, ciężko w 100% oszacować i zagwarantować, że takie widowiskowo jak KSW, byłoby w stanie zorganizować swój event w gorzowskim amfiteatrze, ale przyjmijmy, że tak. Dotychczas byliśmy świadkami 2-óch gal KSW w podobnych miejscach – dla przypomnienia: KSW 72 (Amfiteatr Kadzielnia w Kielcach) i KSW 75 (Amfiteatr Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu), a do tego drugiego, polska organizacja powróci już za niespełna 3 tygodnie, z wydarzeniem o numerze 85. Obie te gale pokazały, że oglądanie zawodników bijących się „pod gołym niebem” z całą pewnością ma swój niepowtarzalny klimat i z przyjemnością się je wspomina. Amfiteatr MCK w Gorzowie Wielkopolskim posiada widownię na blisko 4 600 miejsc, nad którą w razie niesprzyjającej pogody – można rozłożyć zadaszenie. 


10. Orlen Arena, Płock, ok. 5 500 miejsc

W tym podpunkcie, sytuacja jest wyjątkowa, bowiem cały ten ranking miał opierać się na miejscach, w których KSW jak dotąd nie organizowała swojej gali, natomiast w płockiej Orlen Arenie, polska organizacja zdążyła już przetrzeć szlaki za sprawą gali KSW 18 w 2012 roku. To właśnie wtedy, swoje pierwsze kroki w MMA stawiał „płocki barbarzyńca” – Marcin Różalski, który przegrał w walce wieczoru ze starszym bratem Alistaira – Valentijnem Overeemem. Od tego momentu, minęło już jednak ponad 11 lat, a kwadratowy ring odszedł w niepamięć, więc do zastępującej go od wielu lat okrągłej klatki, po raz ostatni w swojej karierze mógłby wejść wspomniany wyżej „Różal„, będący już u schyłku przygody z MMA, a ewentualna gala w Płocku – jego rodzinnym mieście – mogłaby być ukłonem w jego stronę i podziękowaniem za te wszystkie lata. Sama Orlen Arena to wręcz już flagowy tego typu obiekt na mapie Polski. W przeszłości miało tu miejsce wiele różnych imprez sportowych, w tym również galę sportów walki, organizowanych przez takie federacje jak np. ACB, Spartan Fight czy właśnie KSW, a podobno właściciele FAME też są zainteresowani tą lokalizacją, w kontekście jednej ze swoich gal z cyklu FAME Friday Arena.


11. Arena Suwałki, Suwałki, ok. 3 000 miejsc

Spoglądając stricte na dane techniczne wszystkich zamieszczonych tu obiektów, to właśnie arena w Suwałkach jest tą najmniejszą z nich – nie oznacza to jednak, że hala jest bezużyteczna i nieprzygotowana na organizację dużych imprez sportowych, bowiem z całą pewnością swoje rozmiary nadrabia nowoczesnością i funkcjonalnością. Hala otwarta w 2019 roku na potrzeby siatkarskiej drużyny MKS Ślepsk Malow Suwałki, która wywalczyła wtedy swój pierwszy, historyczny awans do PlusLigi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej piłki siatkowej w Polsce, jest zdecydowanie największym a zarazem jedynym tego typu obiektem w całym województwie podlaskim, a na przestrzeni 4. lat swojego istnienia, poza ligowymi meczami siatkówki, była także m.in. areną zmagań dla „współczesnych gladiatorów” – wszystko za sprawą takich gal sportów walki jak Browar Północny Fight Night czy KnockOut Boxing Night 12. Niewątpliwym plusem obiektu, jest też oczywiście jego lokalizacja – sytuacja wygląda tu podobnie, jak w przypadku opisanego pod numerem #7 Zgorzelca, tylko, że na drugim krańcu Polski – z Suwałk do granic krajów Bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii jest bardzo blisko, a patrząc na wyraźne zainteresowanie KSW tamtejszym rynkiem, potencjalna gala w tym miejscu mogłaby być marketingowym „strzałem w dziesiątkę”


12. Zagłębiowski Park Sportowy, Sosnowiec, ok. 3 500 miejsc

Absolutnie najnowszy obiekt w tym zestawieniu, wręcz pachnący jeszcze nowością kompleks sportowy w samym centrum województwa śląskiego, w którego skład wchodzą właśnie ów hala sportowa, stadion piłkarzy Zagłębia Sosnowiec oraz lodowisko kryte, został oddany do użytku w lutym 2023 roku i dopiero czeka na duże wydarzenie sportowe pod swoim dachem. O funkcjonalność i spełnienie wszystkich odpowiednich kryteriów w przypadku tak nowego obiektu raczej nie trzeba się martwić, a Śląsk to region, który już niejednokrotnie pokazywał swoje ogromne zamiłowanie do sportów walki.


13. Kalisz Arena, Kalisz, ok. 3 200 miejsc

Pewnie dla niektórych z Was, wybór ten wzbudza wiele kontrowersji i negatywnych odczuć, ale pozwólcie, że go uargumentuje. Województwo wielkopolskie to prawdziwa kolebka sportów walki – mnóstwo świetnych zawodników, klubów i bogata historia. Z tego też powodu, przynajmniej jedna gala rocznie w obrębie Wielkopolski powinna być absolutnym „pewniakiem” w kalendarzu KSW. Na Kalisz zdecydowałem się jednak za sprawą tego, że poznańska Hala Arena, która najpewniej znalazłaby się w tym miejscu, jest w chwili obecnej w gruntownej przebudowie, która może potrwać nawet do 2026 roku, co za tym idzie, w najbliższych latach raczej nie uświadczymy tam żadnego większego wydarzenia. Jest też oczywiście Arena Ostrów, jednak ją KSW zdążyło już całkiem niedawno odwiedzić, bo w 2022 roku. Z nieco większych hal sportowych w województwie wielkopolskim, zostaje więc arena w Kaliszu – domowy obiekt drużyny piłkarzy ręcznych klubu MKS Kalisz, a zarazem obiekt, na którym w przeszłości były już organizowane gale takie jak np. MB Boxing Night czy A1 Federation.


14. Hala Urania, Olsztyn, ok. 4 000 miejsc

Kultowa już wręcz arena na mapie Polski, w ostatnim czasie doczekała się upragnionego remontu, który wedle planów ma mieć swój koniec już w październiku bieżącego roku. Jeśli tak się stanie, stolica Warmii i Mazur może stać się miejscem niezwykle pożądanym przez organizatorów wszelakich wydarzeń sportowych. Na „nowej” Uranii, będzie mogło zasiąść ponad 4 000 kibiców, a sama hala stanie się jednym z najnowocześniejszych obiektów w naszym kraju. Gdy tak ważne dla KSW miasto jak Olsztyn w swojej infrastrukturze posiadać będzie tak ładną i nowoczesną arenę, niemal pewne jest to, że w przyszłym roku polska organizacja do niej zawita. Co ciekawe, debiut na olsztyńskiej Uranii miał odbyć się już dużo wcześniej, bo w 2008 roku – galę KSW Extra pierwotnie planowano zorganizować właśnie na olsztyńskiej hali, jednak z powodów technicznych została ona ostatecznie przeniesiona do Dąbrowy Górniczej. Renoma klubu Arrachion MMA Olsztyn oraz legenda w postaci Mameda Khalidova z pewnością wypełniłby wyremontowaną Halę Uranie po brzegi.


15. Hala KSZO, Ostrowiec Świętokrzyski, ok. 3 700 miejsc

Województwo świętokrzyskie z pewnością trudno kojarzyć ze sztukami walki. Powodem może być niewielka liczba szerzej znanych zawodników czy niemalże brak jakichkolwiek gal zorganizowanych w przeszłości w tamtym regionie. Jak jednak pokazała zorganizowana w Kielcach zeszłoroczna gala KSW 72 – tamtejsi kibice z ogromnym zainteresowaniem śledzą MMA i spragnieni są dużej gali „u siebie w domu”. W promocji z całą pewnością mogła by pomóc Wiktoria Czyżewska – jedyna obecnie osoba związana kontraktem z największą polską organizacją. KSW 72 odbyła się w amfiteatrze, co nie oznacza braku odpowiednich aren w okolicy, chociażby właśnie Hala KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim – świetna lokalizacja na organizację którejś z mniejszych gal spod szyldu KSW.

Dodaj komentarz