Pod lupą: Analiza walki wieczoru UFC 251 Kamaru Usman vs Jorge Masvidal!

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółową analizą oraz typowaniem głównej walki wieczoru UFC 251 Kamaru Usman vs Jorge Masvidal!

Początkowo rywalem mistrza Kamaru Usmana miał być świetnie zapowiadający się Gilbert Burns, jednak z powodu zarażenia koronawirusem na jego miejsce wszedł posiadacz prestiżowego pasa BMF Jorge Masvidal. Przyjrzyjmy się oby zawodnikom:

Jorge „Gamebred” Masvidal(35-13):

Popularny „Gamebred” to przede wszystkim zawodnik bazujący na swojej niesamowitej pracy w stójce, i właśnie w niej będzie musiał upatrywać zwycięstwa w tej walce. Nie jest dużym zawodnikiem jak na kategorię półśrednią, lecz dzięki temu jest bardzo szybki i nieprzewidywalny. W samym boksie Masvidal prezentuje się naprawdę świetnie. Bardzo dobra praca na nogach, head movement oraz szybkie ręce stanowią ogromny problem dla jego rywali. Korzysta ze wszystkich rodzajów cisów począwszy od klasycznych prostych, kończąc na hakach w tułów. Zazwyczaj atakuje szarżami, lecz spodziewam się, że w tej walce będzie nieco bardziej powściągliwy zważywszy na umiejętności zapaśnicze rywala. Jest także bardzo ruchliwy, stosuje wiele kiwek oraz niekiedy zmienia pozycję aby zdezorientować przeciwnika. Posiada bardzo mocny cios o czym przekonał się m.in Darren Till. Szczęka Jorge’a jest naprawdę mocna. W całej swojej karierze tylko raz przegrał przez nokaut, a było to aż 12 lat temu.

Kickboxing „Ulicznika z Miami” jest bardzo mocny i w tej płaszczyźnie także będzie górował nad rywalem. W ostatniej walce z Natem Diazem pokazał jak fenomenalnie potrafi korzystać z middle kicków. Jednak nie ogranicza się tylko do nich. Często okopuje wykroczną nogę rywali, kopie front kicki i potrafi zaskoczyć kopnięciem na głowę. W jego arsenale znajdziemy także fenomenalne kolana i łokcie, którymi częstuje swoich rywali.

Jeśli chodzi o defensywne zapasy Masvidala to stoją one on na solidnym poziomie. Najprawdopodobniej jest to płaszczyzna na której najbardziej się skupi. O jego zapasach ofensywnych nie wiemy za dużo, bo rzadko stara się o obalenie rywala. Warto zwrócić uwagę na klincz „Gamebreda” w którym naprawdę odnajduje się bardzo dobrze i  w brew pozorom będzie naprawdę mógł sprawić tam problemy rywalowi przynajmniej w początkowej fazie pojedynku. Sam parter także jest solidny. Udało mu się w nim poddać Michaela Chiese. Wiadomo, w tej walce faworytem w grze parterowej nie będzie, lecz nie musi to być gra kompletnie do jednej bramki.

Jorge Masvidal jest gotowy, aby zostać nowym mistrzem wagi ...

Kamaru ” The Nigerian Nightmare” Usman(16-1):

Usman to niezwykle silny oraz konsekwentny zawodnik. W swoich walkach zamęcza rywali. Bazuje na świetnej pracy zapaśniczej oraz sile fizycznej. W ostatniej walce z Colby Covingtonem pokazał się także z dobrej strony stójkowej. Wiadomo nie jest on rasowym stójkowiczem. Posiada on bardzo mocny cios i twardą szczękę, jednak jego defensywa w stójce nie należy do najlepszych. W przeciwieństwie do swojego rywala w stójce sprawia wrażenie bardzo spiętego. Można powiedzieć, że Nigeryjczyk przypomina „tanka”. Najczęściej atakuje ciosami prostymi, nie stroni jednak od ciosów sierpowych czy hakach w tułów. Nie jest jednak tajemnicą, że stójka nie należy do najlepszych płaszczyzn Usmana i właśnie w niej będzie musiał najbardziej uważać.

Jeśli chodzi o kopnięcia to Kamaru prezentuje się w nich solidnie, lecz nie porywa. Najczęściej są to lowkicki, które niekiedy przeplata z frontalnymi kopnięciami czy middlekickami. Jeśli chodzi o klincz Usmana to tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Według mnie posiada on najlepszą pracę w klinczu w dywizji półśredniej i jedną z najlepszych w całym UFC. Potrafi świetnie wykorzystać tam swoją siłę. Dociska rywali do siatki i zadaje dużo ciosów lub łokci które sieją ogromne spustoszenie( walka z Tyronem Woodleyem).

Zapasy są również największa bronią Usmana, z których na pewno będzie korzystał w tej walce. Posiada on jedne z najlepszych zapasów w całym UFC. Pokazał to m.in w walce z Tyronem Woodleye. Jego klasę zapaśniczą potwierdzają także tytuły takie jak wygranie NCAA Division II Wrestling All-American czy złoty medal NCAA Division II Wrestling. Jego BJJ stoi na niezwykle wysokim poziomie(czarny pas BJJ).  Jednak rzadko skupia się na poddaniu. Zazwyczaj rozbija swoich rywali oraz przechodzi pozycję.

Kamaru Usman o kolejnej walce! - Polish Fighters

Przebieg walki:

Wydaję mi się, że ze względu na klasę stójkową rywala, Usman podejdzie od początku bardzo ostrożnie. Amerykanin także nie będzie mógł rozpuścić rąk i pójść na otwartą wymianę, gdyż wtedy został by natychmiast obalony. Idealnym scenariuszem dla Kameruńczyka byłoby obalenia Masvidala już na początku, lecz będzie mu trudno podejść do szybszego i bardziej ruchliwego rywala. Myślę, że Amerykanin będzie starał się wywrzeć presję i ustawić Kameruńczyka na jeden cios, który go podłączy. Z biegiem czasu szansę na wygraną Usmana będą rosły i jeśli Masvidal nie skończy rywala w pierwszych dwóch rundach będzie mu potem bardzo ciężko.

Podsumowując myślę, że baza zapaśnicza mistrza zrobi robotę. Prędzej czy później zawodnicy znajdą się w zwarciu, a tam karty zacznie rozdawać Nigeryjczyk. Mimo dobrej obrony Amerykanin nie da rady przeciwstawić się Usmanowi. Oczywiście Jorge będzie stanowił ogromne zagrożenie w stójce, lecz z uwagi na strach przed obaleniem nie będzie mógł w pełni rozwinąć skrzydeł co pozwoli Usmanowi wygrać tę walkę przez decyzję.

Predykcja: Kamaru Usman przez decyzję 70% do 30%

 

Dodaj komentarz