Redakcyjne typowanie gali UFC 254

Już dziś wieczorem odbędzie się gala UFC 254. Zapraszamy do obejrzenia naszych typów na dzisiejszą galę.

Khabib Nurmagomedov vs Justin Gaethje

Tymon Nowak:

Fenomenalnie zapowiadający się bój na szczycie kategorii lekkiej pomiędzy przebojowym, eksplozywnym oraz nieprzewidywalnym tymczasowym mistrzem z Ameryki, a niekwestionowanym, niepokonanym dominatorze z Rosji.

Przyjrzyjmy się oby zawodnikom: Justin Gaethje to nieprzewidywalny zawodnik przede wszystkim bazujący na swoich umiejętnościach strikerskich. Po dwóch porażkach z rzędu z rąk Eddie Alvareza oraz Dustina Poirera odrodził się w wersji 2.0 zaliczając 4 efektowne nokauty.

W stójce wyróżnia się świetną pracą na nogach oraz kontrolą dystansu. Jest bardzo szybki, często korzysta z nieszablonowych technik, jednak niekiedy potrafi być nieco za bardzo nonszalancki. Posiada dynamit w swoich rękach jak i nogach. Szczególnie warto tu wymienić niskie kopnięcie na łydkę rywala. Zapasy defensywne Amerykanina są bardzo solidne. Bardzo dobrze łapie podchwyty w klinczu, a w przypadku bezpośredniego obalenia szybko reaguje sprawlem.

W samym parterze jest zawodnikiem trudnym do ustabilizowanie, jednak czy wystarczy to na „Dagestańskiego Orła”? Khabib Nurmagomedov to bezapelacyjnie największy dominator w historii wagi lekkiej. W swoich walkach pokazywał wielokrotnie jak twardym oraz konsekwentnym zawodnikiem jest.

W stójce Rosjanin może nie zachwyca, jednak nie można absolutnie go zlekceważyć, co pokazała walka z Conorem McGregorem. Koronną płaszczyzną Khabiba są zapasy w których czuje się jak rekin w oceanie. W tej płaszczyźnie zaciąga rywali na głęboką wodę, z której jeszcze nikt nie wyszedł obronną ręką. Świetnie pracuje pod siatką, gdzie obala rywali praktycznie z każdej pozycji. Wejścia w nogi ,,Orła” są dynamiczne, a nawet jeśli początkowo rywal zdoła się obronić, Khabib nieustannie pracuje w klinczu, aż do obalenia.W parterze serwuje rywalom srogie g’n’p oraz zaprzęga do pracy łokcie. Potrafi zagrozić poddaniem najczęściej kiedy rywal desperacko próbuje wstać do stójki.

Walka od początku będzie niezwykle interesująca. Amerykanin zrobi wszystko aby utrzymać walkę na nogach zajmując środek klatki. Dla Khabiba było by idealnie gdyby udało mu się obalić rywala już na samym początku walki. Według mnie, to, kiedy Amerykanin znajdzie się na plecach jest tylko kwestią czasu. Oczywiście przez 25 minut Justin będzie niezwykle niebezpieczny. Będzie miał swoje szanse, wydaję mi się nawet, że może być pierwszym zawodnikiem, który porozcina Khabiba, jednak w kryzysowych momentach Rosjanin odwoła się do obaleń lub do samego klinczu.

Podsumowując, według mnie walka potrwa pełen dystans. Po 5 rundowej wojnie, gdzie obaj zawodnicy pokażą swoje najlepsze strony, usłyszymy AND STIL.

Khabib Nurmagomedov: Katarzyna Celjewska, Tymon Nowak, Konrad Jaros

Justin Gaethje: Hubert Mściwujewski

Robert Whittaker vs Jared Cannonier

Konrad Jaros:

Ta walka może być równie interesująca, co główne wydarzenie wieczoru. Będziemy świadkami zderzenia dwóch świetnych stójkowiczów, jednak trochę o innych stylach walki. Cannonierowi wystarczy trafić jednym ciosem, który gasi światło rywalom. Whittaker walczy spokojniej, chociaż ma momenty, w których jest bardziej porywczy.

Robert w ostatnich trzech wygranych pojedynkach punktował swoich rywali, myślę, że w tej walce będzie podobnie. Jednak gdy staje się naprzeciwko takiego zawodnika jak Jared Cannonier, musisz uważać na każdy ruch, na każde odchylenie. Whittaker będzie wykorzystywał swoje umiejętności parterowe i będzie chciał rozbijać Amerykanina.

Dla walki kluczowa będzie pierwsza runda, ewentualnie początek drugiej. To wtedy Cannonier będzie miał najwięcej zapału, aby skończyć walkę. Jeżeli mu się to nie uda, do głosu będzie co raz częściej dochodzić Whittaker.

Moim zdaniem Whittaker wykorzystując przewagę doświadczenia rozpracuje taktykę Cannoniera i wypunktuje go na przestrzeni piętnastu minut.

Robert Whittaker: Tymon Nowak, Hubert Mściwujewski, Konrad Jaros

Jared Cannonier: Katarzyna Celjewska

 

Alexander Volkov vs Walt Harris

Alexander Volkov: Katarzyna Celjewska, Tymon Nowak, Konrad Jaros

Walt Harris: Hubert Mściwujewski

 

Phil Hawes vs Jacob Malkoun

Phil Hawes: Katarzyna Celjewska, Tymon Nowak, Hubert Mściwujewski

Jacob Malkoun: Konrad Jaros

Lauren Murphy vs Liliya Sharikova

Katarzyna Celjewska:

Podczas gali UFC 254 czeka nas niesamowity kobiecy pojedynek, w którym zmierzy się była mistrzyni Invicta FC Bantamaweight, Lauren Murphy z dwudziestodziewiecio letnią Liliyą Shakirova.
Obie zawodniczki mogą pochwalić się dobrym rekordem. Faworytką w tym wypadku jest Murphy, która od 19 października bieżącego roku zajmuje 5 miejsce w rankingu wagi muszej wśród kobiet UFC.
Lauren pierwszą swoją zawodową walkę stoczyła w 2010 roku rozpoczynając serię zwycięstw. Pokonała Kloiah Wayland walcząc dla Alaska Fifhting Championship. Zanim nastąpiła 1.5 roczna przerwa, po 4 walkach miała na koncie 4 zwycięstwa.
Ponownie zawitała w oktagonie już w 2013 roku, pokonując tym razem Jennifer Scott. Już w kwietniu, po upływie zaledwie miesiąca od poprzedniej walki do rekordu dopisała kolejne zwycięstwo z Kaitlin Young rozpoczynając tym samym przygodę na galach Invicta FC.
W organizacji stoczyła 3 pojedynki wygrywając wszystkie. Razem z pierwszą walką w UFC jej seria zwycięstw została przełamana, bowiem w 2014 roku pokonała ją Sara McMann, następnie w 2015 Liz Carmouche. Zła passa nie trwała długo i podczas UFC 83 Kelly Faszholz przegrała pojedynek z Murphy. Chookagian, Mantano oraz Eurubanks kolejno pokonały zawodniczkę dodając kolejne niekorzystne wyniki do jej rekordu.W 2019 roku jednak powróciła pasmo zwycięstw, pokonała Borellę, następnie Lee oraz podczas ostatniej walki w czerwcu Modafferi.
Shakirova zapoczątkowała swoją zawodową karierę nieco pozniej niż jej rywalka, bo w 2015 roku. Dla WFL W.A.R.S w ciągu niespełna 6 miesięcy stoczyła 3 pojedynki pokonując kolejno Li, Miao i Liang. Pierwsza przegrana nastąpiła w 2018 roku, gdzie pokonała ją Borisova. Trafiając do Battle on Volga kolejne 2 zwycięstwa Z Khabirovą oraz Artyukihana. Ostatnią walkę stoczyła w czerwcu ubiegłego roku na GFC wygrywając z Abduvakhid.
Lauren Murphy: Katarzyna Celjewska, Tymon Nowak, Hubert Mściwujewski, Konrad Jaros
Magomed Ankalaev vs Ion Cutelaba
Magomed Ankalaev: Katarzyna Celjewska, Tymon Nowak, Hubert Mściwujewski, Konrad Jaros

Dodaj komentarz