Pod Lupą: Szczegółowa analiza trylogii Cormier vs Miocic! + Typowanie starcia!

Dzisiaj zapraszamy na szczegółową analizę oraz typowanie hitowej trylogii pomiędzy jednymi z najlepszych ciężkich w historii! Daniel Cormier vs Stipe Miocic 3! Zapraszam.

Zwieńczenie trylogii pomiędzy Danielem Cormierem, a Stipe Miocicem będzie Main Eventem świetnie zapowiadającej się gali UFC 252. Zawodnicy stawali dwukrotnie naprzeciw siebie w oktagonie. To starcie wyłoni raz na zawsze kto zostanie niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej i jednym z najlepszych ciężkich w historii! Przyjrzyjmy się obu zawodnikom:

Daniel „DC” Cormier(22-2):

Daniel to były mistrz organizacji UFC dwóch najcięższych kategorii wagowych. W przeszłości „DC” posiadał również pasy kategorii ciężkiej takich organizacji jak: Xtreme MMA czy King of the Cage. Ponadto wygrał on bardzo prestiżowy turniej Strikeforce Heavyweight Grand Prix w finale nokautując Antonio Silve.

„DC” to niezwykle poukładany oraz sprytny zawodnik. Nie jest tajemnicą, że jak na kategorię ciężką posiada bardzo słabe warunki fizyczne(tylko 180 cm wzrostu). Mimo to na przestrzeni lat wypracował on do bólu skuteczny styl który pozwala mu wygrywać walki.

W stójce Cormier prezentuję się bardzo dobrze. Dzięki wypracowanemu stylowi oraz bardzo umiejętnemu skracaniu dystansu jest niezwykle groźny dla swoich rywali. Na co  chciałbym zwrócić uwagę to właśnie ta praca rękami Daniela. Przez swoje niekorzystne warunki fizyczne jest on zmuszony do skracania dystansu. Jak to robi Cormier? Robi to fenomenalnie i zabójczo skutecznie. Jednym z jego podstawowych elementów jest chwytanie dłoni rywali co pozwala mu przedrzeć się przez ich zasięg. Bardzo dobrze robił to w dwóch walkach z Miocicem. Kolejnym elementem jest chwytanie za kark swoich rywali co pozwala mu przytrzymać ich bliżej chociaż na kilka sekund co już pozwala mu wyprowadzić kilka uderzeń. Jeśli chodzi o uderzenie to ulubioną kombinacją Cormiera jest kombinacja 1-2 w której bardzo mocny cios z prawej ręki poprzedza lewy prosty. W dystansie najczęściej korzysta z ciosów prostych niekiedy obszernych sierpach. Zdecydowanie większy wachlarz potrafi zaoferować swoim rywalom w zwarciu. Świetnie pracuje tam ciosami sierpowymi, prostymi, podbródkowymi czy hakami na tułów.

Jeśli chodzi o techniki nożne Cormiera to w tym elemencie może nie porywa, ale również prezentuję się solidnie. Najczęściej używa niskich kopnięć na wykroczną nogę rywala. Ten element świetnie funkcjonował na początku drugiego starcia z Miocicem. Uważam, że jest to bardzo dobra broń, którą „DC” powinien wykorzystać w trzeciej walce. Poza lowkickami niekiedy wyprowadza kopnięcia na tułów rywala, a niekiedy nawet zaskoczy wysokim kopnięciem na głowę.

Zapasy oraz grapling to zdecydowanie największy as w rękawie Cormiera. „DC” to były olimpijski zapaśnik co potwierdziły jego występy w klatce. Jego zapasy ofensywne lekko mówiąc prezentują się świetnie. Najczęściej są to obalenia za jedną nogę, lecz potrafi obalić z każdej pozycji. Jeśli chodzi o defensywne zapasy to w tym elemencie też prezentuję się bardzo dobrze oczywiście jeśli ma wystarczająco paliwa w baku. BJJ Cormiera jest również fenomenalne. Poddawał takich rywali jak Anthony Johanson(2 razy), czy Derrick Lewis. Jego najgroźniejszą bronią jest duszenie zza pleców. Świetnie także broni się w parterze, gdyż nigdy nie został poddany.

Kolejnym elementem, który, może odegrać kolosalną role jest cardio Amerykanina. Nie jest tajemnicą, że to właśnie przez brak paliwa w baku przegrał on drugie starcie z mistrzem. Do tego mogły również przyczynić się haki na tułów, którymi częstował go Stipe. Jednak mogła się także do tego przyczynić zbyt duża waga Cormiera. Podczas drugiego starcia wynosiła ona, aż 113 kilogramów. Tym razem na ważeniu Amerykanin wniósł 107 co może przyczynić się do polepszenia kondycji i wydaję mi się, że jest to celowy zabieg Daniela, gdyż nastawią się on na wypunktowanie Miocica.

Daniel Cormier on Twitter: "Only two men have ever won and ...

Stipe Miocic(19-3):

Stipe Miocic to aktualny mistrz kategorii ciężkiej UFC. Jako jedyny w historii tej organizacji bronił najcięższą koronę aż trzykrotnie pod rząd. Już dzisiaj w nocy stanie być może do najcięższej walki, w której będzie chciał raz na zawsze udowodnić, że jest najlepszym ciężkim w historii tego sportu.

Stipe Miocic to przede wszystkim świetny striker. W swojej karierze na 19 wygranych walk 15 kończył właśnie przez nokauty. Jego koronną płaszczyzną jest boks w którym prezentuję się wręcz wybitnie. Jest bardzo technicznym uderzaczem, a do tego posiada bardzo mocny cios. Najczęściej korzysta z ciosów prostych. Podobnie jak Cormier jego ulubioną kombinacją jest akcja 1-2. Posiada bardzo mocną prawą rękę i zdaje sobie z tego sprawę, gdyż pod nią ustawia sobie rywali. Mimo, że najczęściej korzysta z ciosów prostych, atakuje niekiedy również ciosami sierpowymi, podbródkowymi i no właśnie.. hakami na tułów. Na ten element chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę. To właśnie dzięki tym hakom udało mu się w drugiej walce pokonać przed czasem Daniela Cormiera. Ciosy, które Chorwat zaczął wyprowadzać w czwartej rundzie były absolutnym asem. Zmieniły całkowicie przebieg pojedynku. Właśnie ten element, może okazać się kluczem do zwycięstwa w trylogii dla Miocica.

Jeśli chodzi o akcje nożne Chorwata to nie ma co ty za dużo mówić, gdyż one praktycznie nie istnieją. Od wielkiego dzwona wyprowadzi ona jakieś kopnięci i najczęściej jest to niskie kopnięcie na udo. Zdecydowanie swoją pracę w stójce skupia na pięściach.

Zapasy i BJJ Chorwata to również jego bardzo mocna strona. Pokazał on, że potrafi on świetnie obalać i kontrolować rywali w parterze. Dobitnie przekonał się o tym Mark Hunt czy Alistair Overeem. Jego zapasy defensywne również stoją na wysokim poziome. Wbrew wielu opiniom, nie uważam, że będzie on łatwym zawodnikiem do obalenia przez Cormiera. Jeśli chodzi o BJJ to tutaj również niewiele można powiedzieć. Stipe nigdy nikogo nie poddał i nigdy nie został poddany. Nie spodziewam się by w przypadku znalezienia się na plecach będzie w stanie wyczarować jakieś poddanie. Jeśli ktoś tu kogoś podda to Cormier Miocica. Również będąc z góry koncentruje się on tylko na ciosach i g’n’p.

Ważnym elementem jest także cardio mistrza. Posiada on żelazną kondycje co pokazał w wielu walkach. W tym elemencie prezentuję się świetnie i praktycznie zawsze lepiej od rywali. Również jego szczęka jest niezwykle mocna. Potrafi on przyjąć bardzo dużo.

Stipe Miocic: 'I think about retirement after every fight,' but ...

Przebieg walki:

Nie jest tajemnicą, że obaj zawodnicy znają się na wylot. Biorąc pod uwagę również ich wiek nie wydaję mi się aby wprowadzili do swojego stylu jakieś drastyczne zmiany. Od początku trwania walki podejdą do siebie z dużym szacunkiem. Myślę, że dobrym pomysłem dla pretendenta było by okopywanie wykrocznej nogi mistrza co ograniczy jego ruchomość. Miocic będzie chciał z dystansu karcić Cormiera ciosami prostymi i na pewno po raz kolejny spróbuje zaatakować korpus Cormiera. „DC” będzie musiał być bardzo ostrożny. Nie ukrywał, że tym razem zobaczymy więcej elementów zapaśniczych, i tak też mi się wydaję. Może nie od razu, lecz z biegiem trwania  walki Cormier sięgnie po swoje zaplecze zapaśnicze. Myślę również, że Daniel w tej walce nastawia się na wygranie jej decyzją sędziów i do tego będzie dążył. Stipe natomiast będzie chciał upolować swojego rywala. Na początku trwania pojedynku nie wiedze zbyt dużego zagrożenia dla Amerykanina, lecz z biegiem czasu będzie musiał być coraz bardziej ostrożny. Nie ukrywam również, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest zwycięstwo Chorwata przez TKO. Myślę jednak, że Cormier wyciągnie wnioski z ostatniego starcia. Oczywiście spodziewam się, że będzie miał kryzysowe momenty. Główną rolę może tu odegrać właśnie baza zapaśnicza, lecz nie może się „DC” w niej zatracić, gdyż pochłania ona dużo kondycji. Jednak z uwagi na mniejszą wagę pretendenta uważam, że będzie miał nieco więcej paliwa w baku co pozwoli mu wygrać tę walkę przez decyzję.

Predykcja: Daniel Cormier przez decyzję 55% do 45%

 

 

 

 

Dodaj komentarz