Zawodnik KSW poprowadzi 25 edycje Projekt Wojownik!

25 edycja zajęć edukacyjno-sportowych dla weteranów, rodzin poległych i instruktorów – żołnierzy WP odbędzie się 18 i 19 sierpnia w Olsztynie. Treningi poprowadzi były mistrz federacji FEN oraz zawodnik KSW Roman Szymański. Gospodarzem spotkania jest 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.

Zawodnik nie ma słabych stron. Jest świetnym pięściarzem oraz doskonałym parterowcem. Cztery lata temu wywalczył pas mistrzowski jednej z największych polskich federacji mieszanych sztuk walki FEN i w tym samym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Heraklesa” jako odkrycie 2016 roku. Jest multimedalistką różnej rangi zawodów i turniejów bokserskich i graplingowych, posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. Zagrał w głośnym filmie w reżyserii Macieja Kawulskiego pt. „Underdog”. Na co dzień trenuje min. z Katarzyną Lubońską – zawodniczką FEN i żołnierzem Wojska Polskiego w poznańskim Czerwonym Smoku.

Drugiego dnia zajęcia poprowadzi min. trener mistrzów KSW i FEN oraz zawodników legendarnego klubu Arrachion Olsztyn Szymon Bońkowski.

Zajęcia odbędą się zgodnie z ostatnimi zaleceniami resortu zdrowia oraz z ograniczeniami wprowadzonymi w jednostce wojskowej w związku z koronawirusem.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej lub dokumentu tożsamości, numer telefonu, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: 16dz.rzecznik@ron.mil.pl do 17 sierpnia br. (poniedziałek) do godz. 20.00. Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 18 sierpnia br. o godz. 10.45 w biurze przepustek 22 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, przy ul. Saperskiej 1, 10-073 Olsztyn. Więcej informacji na temat samego projektu udziela jego organizator płk Szczepan Głuszczak (tel. 722 387 212).

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni.

Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP) przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Informacja Prasowa

Dodaj komentarz